Metodika nastave matematike II

M030 (1+2+1) - 5+5 ECTS bodova

Cilj predmeta je osposobiti studente za kvalitetno i uspješno planiranje, organizaciju, realizaciju i evaluaciju nastave matematike kao i primjenu suvremenih i tradicionalnih didaktičkih strategija i metoda poučavanja pri izvođenju nastave matematike u osnovnoj i srednjoj školi. Kombinacijom predavanja, vježbi i seminara proučavat će se mogućnosti primjene pojedinih strategija i metoda poučavanja u ovisnosti o matematičkim sadržajima koje je potrebno usvojiti, u ovisnosti o uzrastu i sposobnosti učenika te u ovisnosti o ciljevima pojedinih srednjih škola.

Poseban naglasak ovog predmeta je na primjeni naučenih metoda iz predmeta Metodika nastave matematike I, radu s naprednim u čenicima, pripremi istih za natjecanje iz matematike te radu s učenicima s teškoćama u učenju matematike.

• Sadržaj kolegija možete dohvatiti na sljedećem linku (pdf).

PREDAVANJA doc.dr.sc. Ljerka Jukić Matić
SEMINAR doc.dr.sc. Mirela Jukić Bokun Po dogovoru
VJEŽBE

doc.dr.sc. Ljerka Jukić Matić

Po dogovoru

1. M. Pavleković, Metodika nastave matematike s informatikom I, Element, Zagreb, 2001.
  2. M. Pavleković, Metodika nastave matematike s informatikom II, Element, Zagreb, 1999.

DODATNA LITERATURA

1.  D. J. Brahier, Teaching Secondary and Middle School Mathematics, Allyn and Bacon, Bosston - Singapore, 2000.
  2.  Udžbenici i ostali didaktički materijali za osnovnu školu.
  3.  Časopisi: Matka, Matematičko-fizički list, Matematika i škola, Osječki matematički list, Poučak.
  4.  S. Posamentier, J. Stepelman, Teaching Secondary School Mathematics: Techniques and Enrichment Units, Prentice Hall, 1998.
  5. S. G. Krantz, How to teach mathematics, Amer. Math. Soc., Boston, 1999.
  6. T. Leuders, Mathematik-Didaktik, Praxishandbuch für die Sekundarstufe I und II, Cornelsen, Berlin, 2003.
  7. T. Leuders, Qualität im Mathematikunterricht, der Sekundarstufe I und II, Cornelsen, Berlin, 2001.

PREDAVANJA Petak, 9-11 D-9
SEMINAR Po dogovoru

1. Predavanja, vježbe i pohađanje seminara su obavezni. Vježbe se izvode u suradnji s osnovnim i srednjim školama. Studenti imaju obvezu slušanja, analiziranja i izvođ enja dogovorenih nastavnih sati pod vodstvom izvođač a predmeta metodike, a u suradnji s osnovnoškolskim ili srednjoškolskim profesorom mentorom. Tijekom godine putem kolokvija, koji pokrivaju cijelo gradivo, provjerava se znanje studenata, a samostalno realizirani nastavni sati studenata se ocjenjuju. Studenti su također dužni tijekom godine napraviti i pred kolegama izložiti seminarski rad. Nakon odslušanih predavanja, odrađenih vježbi i izloženog seminara polaže se ispit, koji se sastoji od usmenog dijela.

NASTAVNI MATERIJALI

NASTAVA NA DALJINU

07.05.2020. Prelazimo na Merlin. Novi materijali za predavanje su stavljeni. Stare materijale ću postaviti tijekom idućeg tjedna. Uz predavanja, osmislila sam vam i metodičke vježbe. Imate 5 nastavih sati za pogledati, analizirati i predati analizu u Merlinu. Rok za analizu je do kraja semestra.

24.4.2019. Materijale možete vidjeti kada se logirate

17.4. 2019. Materijale možete vidjeti kada se logirate

10.4. 2019. Na Veliki petak nema nastave, pa ni materijala. Navratite idući tjedan.

27.3. 2019. Materijale možete vidjeti kada se logirate

PREDAVANJA

Materijale s predavanja možete vidjeti kada se logirate

SEMINAR

• Raspored studenata za izlaganje seminara ()
  • Rokovi za prijavu teme i predaju seminara:
    • 15.1.2020. - rok za prijavu teme članka
    • 15.3.2020. - rok za slanje članka
  • Osječki matematički list (link) - stil OML članka ()
  • Upute za pisanje literature u člancima (pdf)
  • Uvod u Beamer ()
  • Upute za prezentaciju ()
  • MikTex (http://miktex.org/download
  • The Beamer class (pdf)

• [22.4.2020.] Objavljen je raspored studenata za izlaganje seminara. Studenti koji izlažu seminare trebaju poslati svoje prezentacije najkasnije 24 sata prije izlaganja na e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  • [01.03.2020.] Rezultate kolokvija možete vidjeti kad se logirate
  • [23.02.2020.] Kolokvij će se održati u petak 28.2. prea ranijem dogovoru.
  • [7.11.2019.] Idući seminar održat će se 13.11.2019. u 12:00 u D3. Studenti koji izlažu seminare u ovom terminu trebaju poslati svoje prezentacije na e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. najkasnije do 12.11.2019. u 10:00.
  • [30.10.2019.] Objavljeni su termini seminara i raspored studenata za izlaganje tema iz gospodarske i financijske matematike.
  • [29.10.2019.] Svaki student je dužan poslati emailom obavijest o održavanju sata za ocjenu minimalno 36h prije održavanja sata. Potrebno je navesti točno vrijeme održavanja sata i priložiti pripremu.

Grupa 1 (OŠ August Šenoa) : javlja se doc.dr.sc. Lj. Jukić Matić

Grupa 2 (OŠ Dobriša Cesarić): javlja se dr.sc. Ljiljani Primorac