Obične diferencijalne jednadžbe

M035 (2+2+0) - 5 ECTS bodova

Kolegij Obične diferencijalne jednadžbe izvodi se u zimskom semestru treće godine sveučilišnog preddiplomskog studija matematike i sveučilišnog nastavničkog studija matematike i informatike. Cilj kolegija je studente upoznati s pojmom i geometrijskim smislom obične diferencijalne jednadžbe, općim teoremima o egzistenciji i jedinstvenosti rješenja te pokazati osnovne tipove i metode za rješavanje, s posebnim naglaskom na teoriju linearnih jednadžbi.

• Sadržaj kolegija možete dohvatiti na sljedećem linku (pdf).

VODITELJ KOLEGIJA izv. prof. dr. sc. Krešimir Burazin  Vrijeme konzultacija
ASISTENT Ivana Crnjac  Vrijeme konzultacija

1. 1. W. E. Boyce, R. C. DiPrima, Elementary Differential Equations and Boundary Value Problems, 7th edition, John Wiley & Sons, 2000.

DOPUNSKA LITERATURA

1. M. Alić, Obične diferencijalne jednadžbe, PMF - Matematički odjel, Zagreb, 2001.
  2. I. Ivanšić, Fourierovi redovi. Diferencijalne jednadžbe, Odjel za matematiku, Osijek, 2000.
  3. G. F. Simmons, J.S.Robertson, Differential Equations with Applications and Historical Notes, 2nd Ed., McGraw-Hill, Inc., New York, 1991.
  4. M. Braun, Differential equations and their applications, Springer-Verlag, New York, 1993.
  5. J. D. Logan, A first course in differential equations, Springer Science+Business Media, Inc., 2006.
  6. B. P. Demidovič, Zadaci i riješeni primjeri iz više matematike s primjenom na tehničke nauke, Tehnička knjiga, Zagreb, 1986.

Izvedbeni program kolegija Diferencijalne jednadžbe  realizira se s fondom od 60 sati (tjedno 2 sata predavanja i 2 sata vježbi). Pohađanje predavanja i vježbi je obavezno.
PREDAVANJA Četvrtak, 08-10h D2
VJEŽBE  Ponedjeljak, 13:00-15:00h D2

Studenti tijekom studija mogu pristupiti polaganju 2 kolokvija koji pokrivaju cijelo gradivo. Uspješno položeni kolokviji zamjenjuju pismeni dio ispita. Da bi uspješno položio kolokvije student mora skupiti barem 40% od ukupnog broja bodova, točnije 80 bodova od ukupno 200, pri čemu na svakom pojedinom kolokviju mora ostvariti barem 20 bodova.

ZADAĆE

Svaki tjedan student će dobiti zadaće na vježbama i predavanju koje je dužan predati sljedeći tjedan u pismenom obliku. Zadaće se provjeravaju kontinuirano na predavanju i vježbama. Da bi student pristupio usmenom ispitu, mora imati barem 70% predane zadaće.

PISMENI ISPIT

Pismeni ispit je obavezan za studente koji nisu položili kolegij preko kolokvija. Da bi položio pismeni ispit student treba ostvariti barem 40 bodova od 100 mogućih.

USMENI ISPIT

Usmeni ispit je obavezan za sve studente i pristupa mu se nakon položenog pismenog dijela ispita. Na usmenom ispitu se, u ovisnosti od ocjene s pismenog ispita, formira konačna ocjena.

NASTAVNI MATERIJALI

PRIMJERI KOLOKVIJA

• ODJ 1. kolokvij - primjer iz 2019. (pdf)
  • ODJ 2. kolokvij - primjer iz 2019. (pdf)
  • ODJ 1. kolokvij - primjer iz 2018. (pdf)
  • ODJ 2. kolokvij - primjer iz 2018. (pdf)
  • ODJ 1. kolokvij - primjer iz 2017. (pdf)
  • ODJ 2. kolokvij - primjer iz 2017. (pdf)
  • ODJ 1. kolokvij - primjer iz 2016. (pdf)
  • ODJ 2. kolokvij - primjer iz 2016. (pdf)

PRIMJERI ISPITNIH ROKOVA

• ODJ pismeni - primjer iz 2018 (pdf)
  • ODJ pismeni - primjer iz 2017 (pdf)
  • ODJ pismeni - primjer iz 2016 (pdf)
  • ODJ pismeni - primjer iz 2015 (pdf)
  • ODJ pismeni - primjer iz 2014 (pdf)

Sve obavijesti vidljive su registriranim korisnicima.