Suradnja s privredom
Nakon pokretanja sveučilišnog diplomskog studija matematike smjera Matematika i računarstvo i smjera Financijska matematika i statistika Odjel za matematiku pojačao je svoje kontakte s privredom u svrhu približavanja nastavnih programa Odjela za matematiku stvarnim potrebama i zahtjevima realnog sektora kao i u svrhu približavanja studenata Odjela za matematiku tvrtkama iz okruženja. Okvirni ciljevi poslovne i stručne suradnje Odjela za matematiku:
- mogućnost obavljanja stručne prakse studenata Odjela u prostorima tvrtki
- izrada diplomskih ili završnih radova u suradnji s privrednim subjektom
- dodatna edukacija studenata diplomskih studija od strane stručnjaka iz privrede
- sudjelovanje stručnjaka Odjela u rješavanju realnih problema izraslih iz stvarnih potreba tvrtki
- održavanje tematskih predavanja od strane stručnjaka iz realnog sektora.
Mjerljiv rezultat ostvarene suradnje Odjela s realnim sektorom je da među studentima koji završavaju diplomski studij matematike na Odjelu za matematiku Sveučilišta u Osijeku gotovo da i nema nezaposlenih, a potencijalni nas poslodavci sve češće direktno kontaktiraju u potrazi za kvalitetnim i stručnim mladim ljudima.
Sporazumi o suradnji
Odjel za matematiku sklopio je sporazume o suradnji sa sljedećim tvrtkama IT sektora: Mono, IN2, Span, Adacta, Siemens Convergence Creators, kao i sporazum s udrugom Osijek Software City koja okuplja čitav niz osječkih IT tvrtki i koja prati naše najbolje studente prema sljedećem modelu:
- Najboljim studentima prve i druge godine preddiplomskih studija bit će omogućen jednodnevni boravak u tvrtkama koje su dio OSC-a.
- Najboljim studentima treće godine preddiplomskih studija bit će omogućen višednevni boravak u tvrtkama koje su dio OSC-a, a u svrhu definiranja mogućih tema zajedničkih završnih radova.
- Najboljim studentima prve godine diplomskih smjerova Financijska matematika i statistika i Matematika i računarstvo bit će omogućen jednodnevni boravak u tvrtkama koje su dio OSC-a.
- Najboljim studentima druge godine diplomskih smjerova Financijska matematika i statistika i Matematika i računarstvo bit će omogućen višednevni boravak u tvrtkama koje su dio OSC-a, a u svrhu definiranja mogućih tema zajedničkih diplomskih radova.
Također je sklopljen sporazum o suradnji s tvrtkom AlphaScore, čija se djelatnost temelji na procjeni kreditnih rizika i odgovarajućoj softverskoj implementaciji te s Hrvatskom agencijom za hranu, Poljoprivrednim institutom Osijek i tvrtkom Žito d.o.o.
Osim kroz sporazume o suradnji, Odjel za matematiku s nizom tvrtki iz realnog sektora surađuje i neformalno, u vidu sudjelovanja nastavnika i asistenata Odjela u rješavanju različitih stručnih problema, a koji se prirodno pojavljuju u poslovanju takvih tvrtki. Ovdje treba naglasiti kontinuiranu suradnju s Kliničkim bolničkim centrom Osijek te suradnju s tvrtkama Siemens Convergence Creators, Hrvatskom elektroprivredom i Podravskom bankom.
Stručna praksa
Stručna praksa obavlja se s ciljem uvođenja studenata u radne procese stvarnog radnog okruženja i upoznavanja s timskim radom u životnim situacijama. Voditelji stručne prakse na Odjelu za matematiku:
- Domagoj Matijević, smjer Matematika i računarstvo
- Nenad Šuvak, smjer Financijska matematika i statistika
Svaki student mora voditi dnevnik stručne prakse.
Realizirane stručne prakse u akademskoj 2013. / 2014. godini
- Rebeka Čordaš i Mateja Đumić, studentice druge godine diplomskog studija matematike, smjer financijska i poslovna matematika, bile su na višemjesečnoj stručnoj praksi u tvrtki Siemens Covergence Creators
- Gabrijel Babić, student druge godine diplomskog studija matematike, smjer matematika i računarstvo, bio je na višemjesečnim stručnim praksama u tvrtkama Siemens Convergence Creatrs i IN2
Realizirane stručne prakse u akademskoj 2014. / 2015. godini
- Josip Kedveš, student prve godine diplomskog studija matematike, smjer matematika i računarstvo, proveo je pet mjeseci na stručnoj praksi u SPAN d.o.o.
- Mislav Karaula, student prve godine diplomskog studija matematike, smjer matematika i računarstvo, proveo je tri mjeseca na stručnoj praksi u SPAN d.o.o.
- Kristina Nikolić, studentica prve godine diplomskog studija matematike, smjer matematika i računarstvo, provela je devet tjedana na stručnoj praksi u Lovely HQ d.o.o.
- Mirna Marković, studentica prve godine diplomskog studija matematika, smjer matematika i računarstvo, provela je četiri tjedna na stručnoj praksi u Inchoo d.o.o.
- Alen Kovačević, student druge godine diplomskog studija matematike, smjer financijska matematika i statistika, proveo je dva tjedna na stručnoj praksi u Hrvatskoj agenciji za hranu
- Ana Leko, studentica druge godine diplomskog studija matematike, smjer financijska matematika i statistika, provela je pet tjedana na stručnoj praksi u tvrtki Farmeron d.o.o.
- Nikolina Brdarić, studentica druge godine diplomskog studija matematike, smjer financijska matematika i statistika, provela je dva tjedana na stručnoj praksi u Uredu za validaciju Privredne banke Zagreb d.d.
- Nikolina Brdarić, studentica druge godine diplomskog studija matematike, smjer financijska matematika i statistika, provela je pet tjedana na stručnoj praksi u tvrtki Farmeron d.o.o.
- Matea Ivanešić, studentica druge godine diplomskog studija matematike, smjer financijska matematika i statistika, provela je pet tjedana na stručnoj praksi u tvrtki Farmeron d.o.o.
Realizirane stručne prakse u akademskoj 2015. / 2016. godini
- Studenti druge godine Sveučilišnog diplomskog studije matematike, smjer financijska matematika i statistika, obavili su stručne prakse u sljedećim tvrtkama i institucijama:
- Hrvatska agencija za hranu (HAH): Milica Cvjetović, Kristina Jelić, Filip Vašarević
- Farmeron d.o.o.: Martina Dorić, Miroslav Janković, Tajana Novak, Filip Paradžik, Dajana Stanić, Marija Varga, Ana Tabak, Margareta Tvrdy
- Žito d.o.o.: Dino Škrobar, Antonija Živković, Katarina Živković
Realizirane stručne prakse u akademskoj 2016. / 2017. godini
- Studenti druge godine Sveučilišnog diplomskog studije matematike, smjer financijska matematika i statistika, obavili su stručne prakse u sljedećim tvrtkama i institucijama:
- Hrvatska agencija za hranu (HAH): Ana Buljubašić, Mia Farac, Dino Marinčić, Una Radojičić
- Farmeron d.o.o.: Lucijana Grgić, Marinela Knežević
- Erste Bank d.d., poduzetnički centar Osijek: Matija Klarić, Tina Takalić
- Zagrebačka banka d.d.: Barbara Rački
- Žito d.o.o.: Monika Majić, Matea Spajić
Realizirane stručne prakse u akademskoj 2017. / 2018. godini
- Studenti druge godine Sveučilišnog diplomskog studije matematike, smjer financijska matematika i statistika, obavili su stručne prakse u sljedećim tvrtkama i institucijama:
- Hrvatska agencija za hranu (HAH): Mia Ćurić, Nera Keglević
- Gideon Brothers d.o.o.: Nikolina Romić
- Allianz Zagreb d.d.: Nikolina Romić
- Raiffeisen Bank d.d.: Andrea Behin
Završni i diplomski radovi
Studenti su pozvani svoje završne i diplomske radove raditi na različitim problemima u suradnji s privredom, kao podrška mentoru i studentu.
Realizirani završni i diplomski radovi u suradnji s tvrtkama iz realnog sektora
- na Sveučilišnom diplomskom studiju matematike, smjer financijska matematika i statistika, u suradnji s tvrtkama iz realnog sektora izrađeni su sljedeći diplomski radovi:
- u suradnji s tvrtkom Žito d.o.o. 2017. godine studentica Katarina Živković izradila je diplomski rad "Matematički modeli u proizvodnji jaja"
- u suradanji s tvrtko Farmeron d.o.o. 2016. godine student Miroslav Janković izradio je diplomski rad "Novi laktacijski model temeljen na Woodovom i MilkBot laktacijskom modelu"
- u suradnji s tvrtkom Farmeron d.o.o. 2014. godine studentica Marija Rukav izradila je diplomski rad "Markovljevi procesi odlučivanja u minimizaciji očekivanog troška"
- u suradnji s tvrtkom Secure Plus d.o.o. izrađen je jedan završni rad na preddiplomskom studiju matematike:
- Josip Kedveš, Razvojna platforma Arduino, mentor izv.prof.dr.sc. Domagoj Matijević
- u suradnji s tvrtkom IN2 izrađena su dva diplomska rada na diplomskom studiju matematike:
- Rebeka Čordaš, Linearno programiranje i primjene, mentor izv. prof. dr. sc. Domagoj Matijević
- Mateja Đumić, Cjelobrojno linearno programiranje i primjene, mentor izv. prof. dr. sc. Domagoj Matijević
Tečajevi i radionice
Tečajevi / radionice u organizaciji Odjela realizirane u akademskoj 2014. / 2015. godini
- niz radionica usmjeren na korištenje programskog paketa Statistica (trajanje radionice: 4 školska sata; ukupan broj polaznika: 150)
- program cjeloživotnog obrazovanja Primijenjena statistika (trajanje programa: 45 školskih sati; broj polaznika: 10).
Tečajevi / radionice u organizaciji Odjela u akademskoj 2013. / 2014. godini
- tečaj iz statistike s naglaskom na procjenu rizika za zaposlenike Hrvatske agencije za hranu (trajanje tečaja: 12 školskih sati; broj polaznika: 6)
- tečaj korištenja programskog okruženja R za opisivanje podataka i statističku analizu za zaposlenike Poljoprivrednog instituta (trajanje tečaja: 30 školskih sati; broj polaznika: 16).
Tematska predavanja i aktivnosti
Aktivnosti realizirane su u akademskoj 2017. / 2018. godini
- 8.11.2017. - Gideon Brothers: Robotika, umjetna inteligencija i podatkovna znanost, to je naša vizija!, predavač: Matija Kopić, Chief Executive Officer at Gideon Brothers
Aktivnosti realizirane su u akademskoj 2016. / 2017. godini
- 12.5.2017. - MathOs Banking Day; više o radionici i predavanju
- 20.4.2017. - Kako mogu birati umjesto dobiti posao i koje je najteže pitanje na razgovoru za posao?, predavač: Krešimir Mlinarić, Adacta d.o.o.; više o predavanju
- 8.3.2017. - predstavljanje projekta "Inicijativa privatnog sektora za mlade", predavač: Ivan Sarić, Hrvatska udruga poslodavaca (HUP); više o predavanju
- 12.12.2016. - posjet studenata druge godine Diplomskog studija matematike, smjer financijska matematika i statistika, Zagrebačkoj burzi d.d. i Hrvatskoj narodnoj banci
- 26.10.2016. - tribina tvrtke Farmeron d.o.o.: Farmeron - naša vizija i kako ju ostvarujemo
Predavači: Matija Kopić, Ivan Lalić, Kruno Stražanac, Ana Leko i Nikolina Brdarić
Tematska predavanja realizirana u akademskoj 2015. / 2016. godini
- 5.5.2016. - Statističar u institucijama i tvrtkama iz realnog sektora
Predavač: Leonard Matijević (HAH), Tena Pavić (Žito d.o.o.), Kruno Stražanac i Ana Leko (Farmeron), Dajana Prosinečki (Adacta)
Tematska predavanja realizirana su u akademskoj 2014. / 2015. godini
- 20. 05. 2015. - predavanje 'Kako s diplomom dobiti posao u IT-u?'
Predavači: Bela Ikotić, Osijek Software City, Poduzetnički inkubator BIOS, Goran Bokun, Product Manager at Siemens Convergence Creators, Krešimir Mlinarić, direktor tvrtke Adacta, Zagreb
- 04. 03. 2015. - predavanje 'Uvod u 3D printanje'
Predavač: Krešimir Petrić, direktor tvrtke Secure Plus d. o. o., Osijek3D printeri su mnogima jos nepoznanica, a nekima od nas sastavni dio života. Ovim predavanjem pokušat ćemo vam objasniti način na koji rade 3D printeri te pokazati njihove osnovne principe i razlike među vrstama printera. Demonstrirati ćemo i uživo kako oni rade, a nadamo se i približiti da oni možda postaju i sastavni dio vaše stvarnosti.
Sljedeća tematska predavanja realizirana su u akademskoj 2013. / 2014. godini, od strane stručnjaka iz realnog sektora
- 27. 10. 2014. - predavanje 'S Mathosa na posao IT konzultanta – iskustva iz prve ruke'
Predavači: Krešimir Mlinarić, direktor tvrtke Adacta d. o. o., Zagreb i Dajana Rudić iz ureda tvrtke Adacta d. o. o. u OsijekuZavršetak fakultetskog obrazovanja je često i početak jednog novog poglavlja koje započinje (danas često mukotrpnim) traženjem posla… Da to ne mora uvijek biti tako i kako može izgledati proces traženja posla te što sve očekivati na prvom poslu poslušajte iz prve ruke od dojučerašnje kolegice Dajane Rudić (smjer Financijska matematika i statistika), danas zaposlene u Adactinom uredu u Osijeku. Uz navedena iskustva, imat ćete priliku saznati više informacija o poslovima konzultanta u IT svijetu i uvjeriti se da on ima puno više dodirnih točaka sa edukacijom na Mathosu nego se to isprva čini.
- 16. 4. 2014. – predavanje 'Što realan sektor može ponuditi obrazovnom sustavu - izaberimo najbolje za budućnost'
Predavač: Denis Sušac iz tvrtke Mono d. o. o., OsijekTeme tribine:- predstavljanje tvrtke Mono d. o. o. te stanje IT-a u lokalnoj zajednici
- osvrt na situaciju u obrazovnom sustavu s gledišta realnog sektora te kako bismo mogli pomoći jedni drugima
- istine i zablude o mogućnostima zapošljavanja u struci u Osijeku, Zagrebu te inozemstvu
- kako si poboljšati opcije nakon završetka faksa s osvrtom na tehnologije koje su sada hot i posebno na one koje imaju tendenciju to postati.
- 26. 2. 2014. – predavanje 'Od Mathosa do konzultanta i analitičara - ili što odgovoriti na najteže pitanje na prvim razgovorima za posao...'
Predavač: Krešimir Mlinarić, direktor tvrtke Adacta d. o. o., ZagrebTeme predavanja:- što će mi od svega na fakultetu trebati da dobijem posao i da ga obavljam - ocjene, znanje...?
- koje mogućnosti mi se otvaraju nakon fakulteta?
- što se uopće radi u tvrtkama?
- matematika i IT se vole tajno
- globalna i hrvatska IT scena
- razvoj, implementacija, savjetovanje, poslovni sustavi... - demistificiranje terminologije
- što uopće rade IT konzultanti i analitičari?
- dobre i manje dobre strane posla.
- 22. 1. 2014. – predstavljanje osječke tvrtke Farmeron
Predavači: Goran Bokun, direktor proizvoda i tehnologije te Kruno Stražanac, statističar i voditelj službe za korisnikeFarmeron je tvrtka koja proizvodi istoimeni softver, cloud-based aplikaciju za upravljanje stočnim farmama, a kao posebno interesantne teme za suradnju s Odjelom za matematiku djelatnici Farmerona naveli su sljedeće probleme:- optimizacija ishrane (problem linearnog programiranja)
- analiza vremenskih nizova cijena hrane, proizvodnje mlijeka
- procjena optimalnog trenutka odstranjivanja životinje
- analiza utjecaja nutritivnih elemenata na količinu, kvalitetu i prihod od mlijeka
- utjecaj optimiziranja i kvalitete hrane na učestalost obolijevanja
- utvrđivanje statistički značajne razlike u produktivnosti za 2 različite ishrane koje obje zadovoljavaju minimalne nutritivne uvjete na temelju osnovnih pravila simuliranja rasta stada izrada optimalnog algoritma ishrane.
- 18. 12. 2013. - predstavljanje tvrtke Siemens Convergence Creators
Predavač: Boris Bajtl, dipl. ing., senior solution expertTeme predavanja:- predstavljanje tvrtke Siemens Convergence Creators
- pregled situacije na lokalnom IT tržištu
- poticanje kreativnosti i inovacija
- inovacijske radionice po grupama.
- 4. 11. 2013. - povodom otvaranja ureda tvrtke SPAN u Osijeku održana je tribina kojoj su prisustvovali nastavnici i studenti Odjela za matematiku
Teme i predavači:
- SPAN priča (Kako smo došli tu gdje jesmo?) - Nikola Dujmović, predsjednik uprave tvrtke SPAN
- SPAN ljudi (Kakve ljude zapošljavamo?) - Antonija Kapović, direktorica ljudskih resursa
- SPAN posao (Kakav posao radimo?) - Ivan Vidaković, projektant softverskih rješenja i Slaven Mišak, razvojni inženjer.
Opis tvrtki s kojima Odjel surađuje
Odjel za matematiku trenutno surađuje sa sljedećim udrugama i tvrtkama prema različitim modelima suradnje:
Osijek Software City (OSC) pokrenut je početkom 2012. godine od strane niza osječkih IT tvrtki u cilju pozitivnog djelovanja prema lokalnog IT zajednici, povećanja atraktivnosti developerske struke u Osijeku te konkurentnosti programera na tržištu rada kao i u svrhu poticanja poduzetništva u ICT sektoru. OSC djeluje kao udruga koja trenutno okuplja 18 pravnih i više fizičkih osoba.
Ono čemu se teži ovim projektom jest zapošljavanje! Iz perspektive poslodavca – zapošljavanje educiranog i motiviranog radnika, a iz perspektive radnika – zapošljavanje u perspektivnoj i kvalitetnoj tvrtki. U regionalnoj IT industriji trenutno vlada kronični nedostatak osposobljenog kadra, a to se ovim projektom želi promijeniti, naglašavajući koja su znanja i vještine potrebne za lako zapošljavanje u tvrtkama iz ove branše.
Dugoročni je cilj ovog projekta postići prepoznatljivost Osijeka u svijetu kao grada u kojemu žive i rade IT stručnjaci te kao grada u kojemu djeluje puno tvrtki koje proizvode dobar softver. Vjerujemo da takva prepoznatljivost sa sobom nosi niz prednosti: utječe na pozitivan imidž grada, poticaj je novim ulagačima, doprinosi zdravijem gospodarstvu, preporuka je potencijalnim klijentima te “odskočna daska” za startup tvrtke.
IN2 d.o.o., osnovana 1992. godine u Zagrebu, a danas s preko 400 zaposlenih najveća je IT tvrtka u Hrvatskoj. Bavi se razvojem, implementacijom i održavanjem vlastitih softverskih rješenja i usluga te implementacijom partnerskih softverskih aplikacija čija rješenja i usluge pokrivaju različita područja poslovanja, s naglaskom na javni sektor, financijski sektor i osiguranje, zdravstvo, telekomunikacije, gospodarstvo te komunalna poduzeća i energetiku. Od osnutka do danas, IN2 se proširio na 11 vlasnički povezanih tvrtki u 6 država regije, a projektima i rješenjima prisutan je i u Rumunjskoj, Bugarskoj te Albaniji. IN2 je najveći Oracle partner u Adriatic regiji te vodeći partner za Oracle aplikacije. Tvrtka je nositelj Oracle Platinum Partner statusa te je Microsoft Network Partner s 1 Gold i 9 Silver kompetencija.
Span d.o.o., osnovana 1993. godine u Zagrebu, a danas s preko 100 zaposlenih vodeća je hrvatska tvrtka u pružanju profesionalnih usluga projektiranja i izgradnje informacijskih sustava te tehničke podrške za korisnike. Tvrtka je nositelj Microsoft Gold Certified Partnera statusa s 9 Gold i 6 Silver kompetencija.
Adacta d.o.o., osnovana 1989. godine u Ljubljani vodeća je regionalna tvrtka koja se bavi razvojem i uvođenjem poslovno-informacijskih rješenja svjetskih IT proizvođača. Adacta grupu danas sačinjavaju poduzeće u Zagrebu te poduzeća u Ljubljani (s podružnicom u Mariboru) i Beogradu. U grupi radi više od 275 stručnjaka koji su uspješno sudjelovali u više od 350 projekata obnove poslovnih informacijskih sustava. Adacta je jedina tvrtka u Hrvatskoj koja posjeduje Microsoft Gold ERP kompetenciju s tržišnim udjelom većim od 60 posto i vodeći je Microsoft Partner za Microsoft Dynamics rješenja u Hrvatskoj i regiji.
-
Alpha score d.o.o. je na znanju utemeljeno poduzeće koje svojim klijentima pomaže u donošenju odluka pružajući usluge izrade scoring modela, procjene kreditnog rizika, izrade business intelligence aplikacija i rudarenja podataka (data mining). Alpha score d.o.o. okuplja tim visoko obrazovanih ljudi sa specijalizacijama u područjima kreditnog rizika, financijskog menadžmenta, financijske analize, matematike, statistike te IT tehnologija. Alpha score d.o.o. uključen je u program hrvatskog inovacijskog tehnologijskog razvitka koji je poseban oblik integracije znanstveno-tehnologijske politike usmjerene na povezivanje javnog znanstvenoistraživačkog sektora i gospodarstva koje provodi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u cilju promicanja na znanju utemeljenog gospodarstva.
-
Podravska banka jedna je od najstarijih banaka u Republici Hrvatskoj koja nudi potpun bankarski servis te brojne financijske usluge građanima i poduzetnicima. Stalnim ulaganjem u profesionalni razvoj zaposlenika, poticanjem kreativnosti i inovativnosti zaposlenika, kao i dobro usmjerenim investicijama, Banka ostvaruje kvalitetu primjerenu rangu najboljih banaka.
-
Zagrebačka banka je već godinama vodeća banka u Hrvatskoj; po kvaliteti proizvoda i usluga, tehnološkoj inovativnosti, mreži samoposlužnih uređaja te uspješnim poslovnim rezultatima. U Hrvatskoj posluje s više od 60 tisuća korporativnih klijenata te više od 1,3 milijuna građana. Kao članica UniCredit Grupe od ožujka 2002. godine, jedne od najuspješnijih financijskih grupacija u Europi, Zagrebačka banka je i jedna od vodećih banaka u Srednjoj i istočnoj Europi (CEE). Zauzima četvrtinu aktive hrvatskoga bankarskog sektora i 18 posto aktive bankarskog sektora Bosne i Hercegovine kao vlasnik UniCredit banke d.d. Mostar.
-
Allianz je u Hrvatskoj prisutan od 1999. godine, a danas zauzima drugo mjesto među hrvatskim osiguravateljima. Osim osiguranja, Allianz grupi pripadaju AZ obvezni mirovinski fond i AZ dobrovoljni mirovinski fondovi te tri Allianzova investicijska fonda (Cash, Portfolio i Equity).
-
Hrvatska agencija za hranu (HAH) je pravna osoba sa sjedištem u Osijeku. Osnovala ju je Vlada Republike Hrvatske temeljem Zakona o hrani. Obavlja znanstvene i stručne poslove iz područja sigurnosti hrane i hrane za životinje te je nacionalna referentna točka za procjenu rizika u području sigurnosti hrane. Osim toga, HAH je kontakt točka za suradnju s Europskom agencijom za sigurnost hrane (EFSA) u području procjene rizika.
-
Poljoprivredni institut Osijek, s tradicijom od 1878. godine i danas djeluje kao vrhunski javni znanstvenoistraživački institut, čiju temeljnu djelatnost čine znanstvena i razvojna istraživanja u području genetike te s tim u vezi razvoj (oplemenjivanje) i sjemenarstvo sorti i hibrida najvažnijih ratarskih kultura u RH. Institut kao javni znanstveni institut zajedno s visokim učilištima aktivno sudjeluje na uspostavljanju znanstvene infrastrukture te sudjeluje i u procesu visokog obrazovanja.
-
Klinički bolnički centar Osijek ima dugogodišnju tradiciju postojanja, a snažan razvoj i modernizacija bolnice u Osijeku osobito su prisutni poslije 1950. godine. U razdoblju 1980. - 1990. provode se stručna usavršavanja na svim područjima, objavljuju se brojni znanstveni i stručni radovi što doprinosi stvaranju obrazovnonastavne djelatnosti i znanstvenoistraživačkog rada. U akademskoj godini 1979. / 1980. počinje s nastavom prvi semestar Studija medicine u Osijeku te je Opća bolnica Osijek postala nastavna baza Medicinskog fakulteta.
Žito grupa vodeća je prehrambena grupa u Slavoniji. Tvrtke članice grupe fokusirane su na proizvodnju kvalitetne i zdrave hrane prema načelima održivog razvoja.