The 5th International Scientific Colloquium Mathematics and Children

U organizaciji Odjela za matematiku i Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti 29. i 30. svibnja 2015. održan The 5th International Scientific Colloquium Mathematics and Children. Sudionici skupa su bili istaknuti znanstvenici iz zemlje i inozemstva koji su prezentirali rezultate istraživanja provedenih u nizu zemalja dajući značajne doprinose povećanju kvalitete poučavanja matematike na svim razinama obrazovanja. Predstavljeni su rezultati istraživanja iz područja matematičkog obrazovanja iz Švedske, Mađarske, Slovenije, Rumunjske, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Posebno interesantno izlaganje pod naslovom Mathematics + Computer Science = True održao je plenarni predavač profesor Anders Hast sa Sveučilšta Uppsala iz Švedske, direktor Swedish eScience Education koji je 2014. godine izabran za Excellent Teacher-a na Sveučilištu Uppsala. Predavanje je izazvalo veliku pozornost zbog prezentiranja iskustava u matematičkom obrazovanju u Švedskoj.

I ostali izlagači su raspravljali o važnosti, mogućnostima i načinima upotrebe ICT u nastavi matematike na različitim nivoima obrazovanja. Posebna pažnja usmjerena je na poučavatelje matematike te na integraciju tehnologije u različite aspekte matematičkog obrazovanja radi što učinkovitijeg postizanja ciljeva učenja matematike te konstruktivnog matematičkog poučavanja.

Radovi koji su pozitivno ocijenjeni u recenzentskom postupku objavljeni su u monografiji Higher Goals in Mathematics Education, čije su glavne urednice Zdenka Kolar-Begović, Ružica Kolar-Šuper i Ivana Đurđević.

Posebna sekcija je bila posvećena začetnici Kolokvija izv.prof.dr.sc. Margiti Pavleković. O životu, radu i znanstvenom doprinosu profesorice govorili su profesori koji su surađivali s profesoricom Pavleković.

Održavanje kolokvija poduprli su Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Udruga matematičara Osijek, Osječko-Baranjska županija, Grad Osijek, Turistička zajednica grada Osijeka, Tvornica reklama d.o.o. Osijek.

Nakon održanih izlaganja sudionici su razgledali znamenitosti grada Osijeka uz turističkog vodiča. Razmjena iskustava je nastavljena u ugodnom druženju na svečanoj večeri u hotelu Osijek uz prelijepi večernji pogled na Dravu.

Uvjerenja smo da će održani znastveni skup pridonijeti unapređivanju i jačanju matematičkog obrazovanja kao područja znanstvenog istraživanja i poboljšanju postojećeg znanja u tom području.

Zdenka Kolar Begović

{gallery}aktualno/mathchild15/{/gallery}