Učitelji treneri održali svoje prve STEM radionice za darovite učenike u novouspostavljenom regionalnom centru

Nakon što su Fakultet primijenjene matematike i informatike, Odjel za fiziku, Odjel za kemiju i Odjel za biologiju, kao partneri na projektu “Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske“, a u sklopu svojih projektnih aktivnosti, proveli edukativne STEM radionice za visokomotivirane učitelje osnovnih škola u rujnu i listopadu 2023. godine, došlo je vrijeme da učitelji pokažu svoje unaprjeđene STEM vještine te samostalno organiziraju i provedu STEM radionice za darovite učenike u prostorijama novouspostavljenog regionalnog znanstvenog centra u OŠ “J. Kozarac” u Josipovcu Punitovačkom. Prva skupina učitelja trenera je u subotu, 20.01.2024. godine održala dvije radionice u dva ciklusa za 28 darovitih učenika petih razreda. Na radionici “O sole mio” učenici su imali prilike s različitih stajališta promatrati utjecaj Sunca na život na Zemlji. Samostalno su izradili kružni process vode s jednostavnim priborom. Mikroskopiranjem su promatrali i uspoređivali biljne i životinjske stanice s naglaskom na zelenu boju koja je ključna za fotosintezu. To su povezali s tehnološkim iskorištavanjem sunčeve energije kroz solarne ćelije. Sunčevom energijom su pokrenuli autiće na solarno napajanje.  Na radionici “Uzroci globalnog zatopljenja i utjecaj na ekosustav i čovjeka” učenici su efikasnim i jednostavnim eksperimentima proizveli efekt staklenika tako što su proizveli vodenu paru unutar staklenke. U staklenku su ulili toplu vodu, a na poklopac stavili led te tako simulirali odnos između Zemlje i Svemira. Zatim su mjerili ph vrijednost vode te upuhivanjem CO2 mijenjali ph vrijednost, a zatim ju ponovno mjerili. Pojasnili su uzrok podizanja morske razine pomoću pokusa vezanim za otapanje leda. Ustanovili su da se otapanjem leda u vodi njena razina ne podiže, a pručili su i širenje vode zbog povećanja temperature.

Napomenimo da će druga skupina učitelja 10. veljače 2024. održati još dvije STEM radionice za darovite učenike.

Testiranje darovitih učenika proveo je još 2023. godine Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, partner na projektu RZC PAN HR. Testirani su učenici četvrtih razreda osnovnih škola u OBŽ i VPŽ.