Blok popularnih predavanja za učenike V. gimnazije iz Zagreba

U petak, 26. travnja 2024., učenici V. gimnazije iz Zagreba posjetili su Fakultet primijenjene matematike i informatike u okviru terenske nastave iz matematike. Za njih su pripremljena tri predavanja koja su im omogućila da matematiku dožive na sasvim novi način, različit od uobičajenog školskog pristupa. Prvo predavanje, koje je održala izv. prof. dr. sc. Ljerka Jukić Matić, bilo je posvećeno znamenitim osobama iz Osijeka, s posebnim fokusom na znanstvena dostignuća Milutina Milankovića, uključujući njegov kalendar i teoriju o ledenim dobima, poznatu kao Milankovićevi ciklusi. Drugo predavanje, koje je vodio prof. dr. sc. Krešimir Burazin, koristilo je Hilbertov hotel kao polazište za razmišljanje o beskonačnosti i izazvalo je učenike da prošire svoje razumijevanje ovog koncepta. Treće predavanje pružilo je učenicima priliku da izravno komuniciraju s Nao humanoidnim robotom, dok ih je prof. dr. sc. Zoran Tomljanović upoznao s matematičkim aspektima upravljanja i stabilizacije robota. Nakon ugodno provedenog prijepodneva, učenici su napustili Fakultet sa željom da ga posjete i sljedeće godine.